Eşcinsel Cinsel Sağlık – Lezbiyen Gay Biseksüel Cinselliği 

Eşcinsel Cinsel Sağlık – Lezbiyen Gay Biseksüel Cinselliği 

Gay Sohbet     11-07-20     Eşcinsel Cinsel Sağlık     Eşcinsel Cinsel Sağlık – Lezbiyen Gay Biseksüel Cinselliği      101 Defa Okundu

Eşcinsel cinsel sağlık, lezbiyen, gay ve biseksüel (LGBTİ) kişileri ilgilendirmektedir. Oral, anal ve vajinal yollar ile ilişki yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken belirli hususlar vardır. Türkiye’de bunun önderliğini yapan CİSED, birbirinden farklı bilgileri vermekte ve hepsi dikkate alınmaktadır. Dünya’da eşeysel seçimler, insanların kendi isteklerine göre yapılmakta ve kimsenin özgürlüğü kısıtlanamaz. Arkadaşlık, dostluk, sevgili olma ve diğer yakınlaşma kavramlarının tümünde insanlar kendilerinden sorumludur. Özellikte 18 yaşını doldurmuş yetişkin bireylerin yaptıkları seksüel seçimler, hayatlarına ciddi anlamda yön vermekte ve kendi kimliklerini bulmalarına yardımcı olmaktadır. Transseksüel kişilerin eşeysel seçimleri arasında erkekler ve kadınlar olabilir. Buna bağlı olarak yaşanan ilişkilerde korunmak önemlidir ve prezervatif kullanımı ciddi ölçüde sağlıklı ilişkinin kuralları arasında ilk sırada yer almaktadır. 

Eşcinsel Cinsel Sağlık Lezbiyen Gay Biseksüel Cinselliği

Eşcinsel Cinsel Sağlık Lezbiyen Gay Biseksüel Cinselliği

Davranışlara göre tanımlanan homoseksüellik, aynı zamanda üçüncü cins olarak adlandırılmaktadır. Cinsellikte sağlığın dikkat edilmesi kuralları, kişilerin cinsel tercihleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir ve Türkiye’de özellikle bunun için kurulan sağlık kuruluşları mevcuttur. Biyolojik cinsiyetlerini ve kendi kimliklerini bulan kişilerin yaptıkları seçim, tüm hayatlarını etkilemektedir. Türkiye’de ve dünyada eşcinsel sağlık hakkında yapılan çalışmaları anlatan bir kurum vardır. Cinsel eğitim tedavi ve araştırma derneği (CETAD), aklında soru işareti oluşan ve farklı bilgileri almak isteyenler için günün 24 saati çalışmakta. Telefonla arayabilir ve yada Ankara’da fiziksel olarak ziyaret edebilirsiniz. Eşcinsellerin sağlık uzmanlarından yardım almaları gereklidir, seçimini kendi cinsiyetindeki kişilerden yana kullanan bireyler ilişkiler ve sağlıklı birliktelik hakkında bilgiye ancak doğru kaynaklardan erişmelidir. 

Kişinin kendi cinsiyetinin farkına vardıktan sonra kabullenme süreci başlar. Sorasında aileye ve sosyal çevreye belli etme, açıklayarak özgürlüğünü ilan etme durumu söz konusudur. Olumsuz tutumlardan, önyargılardan ve konuşmalardan çekineceği göz önünde bulundurularak, eşcinsellerin ruh sağlığı uzmanlarından yardım alması gerekli görülebilir. Cinsel yönelimlerde insanın kendini keşfetmesi gerçekten önemlidir. Kendi istekleri ve arzuları doğrultusunda neye ilgi duyuyorsa ona yoğunlaşması bazen yanlış olabilir. Buna istinaden alkol ve madde kullanımı gibi ruh sağlığını etkileyen eylemler, aynı zamanda eşcinsellik sürecini tetikleyebilir. Gay, lezbiyen, biseksüel, transseksüel yani LGBTİ kişilerin sağlıklı yaşamlarını devam ettirmeleri ve eşcinsel cinsel sağlık konusunu ikinci plana atmamaları için profesyonel kişilerle en azından bir defa görüşmesi şarttır. 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2019, GeySohbet.Net - Tüm Hakları Saklıdır. Gay Sohbet.