Cinsel Hastalıklar – Cinsellik Yoluyla Bulaşan Hastalık Türleri

Cinsel Hastalıklar – Cinsellik Yoluyla Bulaşan Hastalık Türleri

Gay Sohbet     07-07-20     Cinsel Hastalıklar     Cinsel Hastalıklar – Cinsellik Yoluyla Bulaşan Hastalık Türleri     100 Defa Okundu

Cinsel hastalıklar, cinsellik yoluyla bulaşan hastalık türleri bakteri, parazit ve virüs olarak karşımıza çıkar. Parazitler, küçük hayvanlardır ve bulaştıkları kişilerin bedeniyle beslenerek hayatlarına devam ederler. Bakteriler, tek hücreli mikroorganizmalardır ve bireyin vücudunun içine yerleşerek hayatlarını sürdürürler. Virüs, moleküldür ve küçük kompleks yapıları vardır. İnsan bedenindeki en küçük yapı birimi olan hücrenin içine yerleşir ve çoğalabilir. Cinsellikle bulaş olan hastalıkların belirtileri önemlidir. Tek yada birden fazla belirti aynı anda görüşebilir ve bu tarzda belirtilerin görüşmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Teşhis edilmeden önce herhangi bir şüphe varsa, yeni cinsel ilişkiye başlanmamalı ve farklı komplikasyonların oluşmasına sebebiyet verilmemelidir. 

Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların genel belirtileri; 

  • Genital bölgede başlayan yanma, (cinsel organ ve yakın çevresinde hissedilen yanıcı his) 
  • Genital bölge kaşınması, 
  • Ağız (oral), anal (makat) ve genital çevrede yaralar meydana gelmesi, 
  • Anal yada cinsel ortan üzerinde ve çevresinde siğillerin oluşması, 
  • Genital bölgede kötü ve istenmeyen koku oluşumu, 
  • Genital bölgede başlayan akıntı, 
  • Büyük tuvaleti yaparken ağrı çekme… (ağrılı dışkılama bağırsak hareketleri) 

Herhangi bir hastalık hissedildiğinde zamanla geçebilir, fakat işi şansa bırakmamak gerekir ve uykuya dalan virüsleri unutmamak lazım. Cinsellik insan hayatında birinci derece önem taşımaktadır, erkeklerde andropoz ve kadınlarda menopoz dönemine kadar aktif kavramların başında gelir. Ayrıca ağrı, yanma ve koku hissedilen genital bölgelerin hepsinde cinsel hastalıklar olacak diye bir şart yok, lakin sağlığın ihmale gelmeyeceği bilinmeli ve semptomların bazıları görüldüğünde doktora gidilmelidir. 

Cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklar

Cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar virütikbakteriyal ve paraziter hastalık olarak üçe ayrılmaktadır.  

HPV (human papilloma virus); insan papilloma virüs olarak adlandırılır ve genital bölgede siğillerin oluşmasını sağlar. Dünya’da en yaygın görüldüğü ülke Amerika’dır. Virisün belirtisi görülmeden bedende yıllarda kalabilir. 

Genital uçuk (cinsel uçuk); En yaygın bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada gelmektedir ve dünya üzerinde 100.000milyondan fazla kişide bu hastalık bulunmaktadır. HSV-1 (herpes simplex virus tip 1) ağız, yüz ve dudak bölgesini etkiler. HVS-2 genital bölgeyi, makatı, kalça bölgesini ve cinsel alanı etkilemektedir.  

AIDS (hiv enfeksiyonu);  Hatalığın başlıca sebebi HIV virüsüdür ve yalnızca cinsellik yoluyla bulaşan cinsel hastalıklar arasında değildir. Aynı zamanda ilişki dışında damardan uyuşturucu kullanıldığında bulaşabilir ve kana bir kere karıştıktan sonra hücrenin bağışıklık sistemini yok etmeye başlar… 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2019, GeySohbet.Net - Tüm Hakları Saklıdır. Gay Sohbet.