Türkiye’de Cinsel Hastalıkların Oluşumu ve Korunma Yolları

Türkiye’de Cinsel Hastalıkların Oluşumu ve Korunma Yolları

Gay Sohbet     20-07-20     Cinsel Hastalıklar     Türkiye’de Cinsel Hastalıkların Oluşumu ve Korunma Yolları     103 Defa Okundu

Türkiye’de cinsel hastalık yada rahatsızlıkların oluşumu ve korunma yolları yeteri kadar ele alınan bir konu değildir. Ülkemizde bilinçsiz yaşanan cinsellik, beraberinde hastalıkları getirmektedir ve bunların bir çoğu temas ile yayılmaktadır. En önemlileri ise AIDS, Hepatit, Frengi ve yaygın olarak bulaşan bel soğukluğudur. Aynı zamanda frengi (sifiliz), klamidya ve mikoplazma enfeksiyonu da görülmektedir. Yumuşak çıban dediğimiz Şankroid ve donovanoz diye adlandırılan granüloma inguinale de seksüel hastalıkların arasındadır. Eşeysel yolla bulaşan bu türlerin oluşmasındaki en önemli etken ise spermin, vajinal akıntının yada kanın birbirleriyle temasıdır. Genital bölgede, anal tarafta yada dudaktaki lezyonlar aracılığıyla bulaşır. Hastalık bulaştığında ise belirti vermeyebilir ve gizliliğini koruyabilir. Buna istinaden hastalıklar hakkında bilinçlenmeli ve ufak şüphelerde dahi en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. 

Seksüel hastalıkların teşhisi 

Bazı seksüel hastalıkların tanısını koymanın çok zor olduğu bilinmektedir. Laboratuvarlar için büyük güçlüktür ve bu güne kadar laboratuvar ortamlarında belli başlı iki yöntem mevcuttur. Laboratuvarlarda hangi yöntemlerle cinsel hastalıklar teşhis ediliyor? Tanı koyma yolları; 

  • Kültür yöntemi,
  • Seroloj yöntemi… 
  • Multipleks PCR testi, (YENİ)
Türkiye'de cinsel hastalık oluşumu ve korunma yolları

Türkiye’de cinsel hastalık oluşumu ve korunma yolları

Laboratuvar ortamında uygulana kültür yöntemi; idrar, kan, akıntı yada dışkı örnekleri alınarak, hastalığın etkilerinin üremesine bakılır ve tanınması sağlanmaya çalışılmaktadır. Lakin bu yöntem genellikle tercih edilmemektedir ve başarısız sonuçların yüksek oranlara ulaşmasından dolayı güvenilir değildir. Türkiye’deki laboratuvarlarda cinsel hastalıkların teşhisini kütür yöntemiyle koymak yada kalıntılarını bulmak oldukça zordur. 

Seroloji yöntemiyle seksüel hastalık tanısını koymak mümkün olabilir. Bedende oluşan rahatsızlığın durumuna ve şekline göre bir yol izlenebilmektedir. Fakat sonuç almak her daim kesin değildir ve bu nedenle hastalığı hisseden kişilerin sağlık kuruluşlarına gitmesi daha mantıklıdır. 

Multipleks PCR testi, ülkemizde son zamanlarda yaygın hale gelmeye başladı. Cinsel hastalıkların belirtileri, başladığından itibaren tanını konması mümkün kılındı ve multipleks PCR testi ciddi anlamda hastalıkların belirtilerine göre tanının konulmasını sağlamaktadır. Çok az miktarda olan mikropların dahi tespiti yapılabilir ve alınan sonuç %99 olarak doğrudur. Seksüel yaşam, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir çok faktörle dolu ve bunu göz artı etmeksizin bilinçlenmek şarttır.  

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2019, GeySohbet.Net - Tüm Hakları Saklıdır. Gay Sohbet.