Covid-19 Korona Virüsü Hastalığı

Covid-19 Korona Virüsü Hastalığı

Gay Sohbet     05-07-20     Covid-19     Covid-19 Korona Virüsü Hastalığı     89 Defa Okundu

Covid-19 yani korona virüsü hastalığı, Dünyanın 2020 senesinden itibaren fazlasıyla zarar gördüğü hastalıkların başında gelmektedir. An itibariyle hastalıktan ölenlerin sayısında azalmalar yaşanmakta ve bulaşıcı olmasından dolayı birden fazla dalganın olacağı uzmanlar tarafından açıklandı. Türkiye’de virüsün yayılma hızının önüne geçen yaz mevsimi, insanlarında pandemi sürecine dikkat etmeleri ve zararlı virüs hakkında tedbirlerini almaları için güzel bir zaman oluşturdu. Türkiye’de ve diğer dünya milletlerinde hastalığın fazlasıyla dikkate alınması gerektiğini bilmeyenler var ve bunun zararı her geçen gün artabilir. Maske kullanımı zorunlu hale getirildi ve havaların ısınmasıyla beraber belirtilerinde dahi değişme görüldü. Önceden kuru öksürük, ateş ve baş ağrısıyla başlayan hastalık şu an; 

  • Kusma, 
  • İshal, 
  • Yüksek ateş, 
  • Karın ağrısı belirtilerini gösteriyor… 

7’den 70’e virüsten korunma yollarını iyice bilmek gerekiyor. Corona virus, herkesi tehdit etmektedir ve sadece insanları değil hayvanları da etkisi altına alabilmekte. Hal böyle olunca hastalık bir kişiden binlerce insana yada hayvana bulaşabilmektedir. Aile bireylerinin birisinde tespit edilen korona virüs (covid-19), ailesine, sosyal çevresine, iş arkadaşlarına ve yakın temas haline geçtiği herkese bulabilir. Bulaş riski en yüksek hastalıklardan biri olarak gösterilen korona virüsün tedavi süreci oldukça zor geçmekte. Hastanelerin yoğun bakım üniteleri ve solunum cihazları yetersiz kalabilmekte. Virüsün ilk olarak boğazı ve sonrasında ciğerleri etkilemesi, solunum sıkıntısı çekmeye sebep olmaktadır. Buna istinaden ciğerlerinde rahatsızlık bulunanların ve yaşlıların ekstra dikkat etmesi gerekir. 

Bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda korona virüsün bulaşması, yayılması, belirtileri, tedavisi, hastalığın etkileri ve bıraktığı izler ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ayrıca sadece taşıyıcı olan kitleler var ve bu yüzden sosyal mesafenin korunması şart. İnsanların aralarında en az 1,5 – 2 metre mesafe olmalı, bunun yanı sıra ağızlardan koruyu maske asla çıkmamalıdır. Maskeler, ağızı ve burunu komple kapatmalıdır, ayrıca yanlardan kesinlikle hava almamalıdır. Virüs insanın boğazında 7 ila 14 gün beklemekte ve sonra ciğerlerine inmektedir. Virüsün kuluçka süresi 2 hafta olarak söylendi, fakat henüz corona virus hakkında tam bilgiye sahip olmayan dünyadayız ve bu yüzden kurallara uymak zorundayız. Dünya’da ölümlerin ve vaka sayılarının arttığı dönemde korona virüs yani Covid-19 bir çok insana zarar vermektedir. 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2019, GeySohbet.Net - Tüm Hakları Saklıdır. Gay Sohbet.