Cinsel Sağlık Bilinci Erkekler Kadınlar İçin Önemli 

Cinsel Sağlık Bilinci Erkekler Kadınlar İçin Önemli 

Gay Sohbet     05-07-20     Cinsel Sağlık     Cinsel Sağlık Bilinci Erkekler Kadınlar İçin Önemli      97 Defa Okundu

Cinsel sağlık bilinci erkekler kadınlar için önemli ve bir o kadarda bilinçli olunması gerekir. Türkiye’de cinselliğin ikinci plana atıldığı doğru, fakat hayatımızda vazgeçemeyeceğimiz ve sürekli olarak farklı bilgilerine ihtiyaç duyacağımız kavramların başında gelmektedir. Mutlu evliliklerin bozulmaması, beyefendilerin ve hanımefendilerin kendileri için neredeyse hayati önem taşıyan bilgilerden uzak olmaması şart. Doktorların, uzmanların, çeşitli kaynakların ve farklı yazarların yazdığı yazıların insan hayatını ne denli değiştirebileceğine daha önce defalarca şahit olduk. Sağlıklı cinselliği tüm dünyada ön plana çıkarmak isteyen uzmanlar, bu konu hakkında binlerce bilgiyi gözler önüne seriyor. Televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medya platformlarında, WEB sitelerinde, mobil uygulamalarda ve bunun daha nice basın yayın araçlarında ilişkilerin sağlığının korunması hakkında paylaşımlar mevcuttur. 

Erkeklerde sağlıklı cinsellik, temizlikle esas olarak gösterilir ve hastalıklardan korunma yöntemleriyle devam eder. Yabancılarla, tanımadığını kişilerle yada farklı ortamlarda tanıştığınız ilk defa beraber olacağınız kişilerle paylaşacağınız özel durumlarda korunmanız gerekmekte. Bunun en başlıca yöntemi kondom kullanmaktır ve prezervatif kullanımı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önemle duyuruluyor. Kızlar ve erkekler için cinsel sağlık bilincinin, çocuk yaşların bitimine doğru eğitimi verilmesi gerekir. Öğrenim hayatında yani ergenlik döneminde hormonların düzensiz olması ve bu yaşlarda bilinçlendirilmeye yönelik bilgileri öğrenmek, ilerleyen yaşamda daha sağlıklı birey olmak için yegane unsurdur. Annelerin, babaların ve öğretmenlerin, cinselliğin sağlığı hakkında öğretecekleri güvenilir kaynaklara dayanmalıdır. 

Kadınlarda sağlıklı cinsellik, erkeklere nazaran biraz daha dikkat edilmesi gereken özellikler barındırmaktadır ve uzmanların tavsiyelerine güvenmek şarttır. Erken yaşta evlendirilen kızlar, cinsellik hakkında ne kadar bilgiye sahip belli değil ve anne adaylarının bu tarzdaki konularda fazlasıyla bilgiye sahip olması şarttır. Yalnızca doktorların, hastanelerin yada kurumsal sağlık firmalarının internet sitelerinde yada kitaplarında paylaşılan bilgilerle sınırlandırılmamalı. Farklı kaynaklar araştırılmalı ve gün yüzüne çıkan bilgilerin ne derece önemli olduğunu, kişiler ilerleyen yaşamlarında fazlasıyla fark edecekler. Ten temasıyla ve farklı yollarla buluşan hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklar hakkında bilinçlenmek için, cinsel sağlık bilinci erkekler kadınlar için önemlidir. Flört sürecinden evliliğe ve evlilik sürecinde yaşanan cinselliğin bireylerin mutluluğunu ayakta tuttuğunu unutmamak gerekir. 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2019, GeySohbet.Net - Tüm Hakları Saklıdır. Gay Sohbet.